Haber

Diplomatik kaynaklar: Libya ve Mısır deniz sınırını müzakere etmeli

diplomatik kaynaklar,Mısır’ın 11 Aralık 2022’de 9 coğrafi koordinatla tek taraflı olarak belirlediği Libya ile deniz tarafı Türkiye’nindir. Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığına girmez.söz.

Kaynaklar, söz konusu deniz kenarı ucunun hangi sonlandırma yöntemiyle belirlenip belirlenmediğinin, özel/ilgili coğrafi koşulların dikkate alınıp alınmadığının ve hakkaniyet unsuruna tam olarak uyulup uyulmadığının kesin olmadığını vurgulamıştır.

Bahsi geçen deniz tarafı bitiş çizgisi iLibya’nın iki ülke anakarasının ortasındaki orta hattın batısına çekildiği için kıta sahanlığı haklarını ihlal ettiğini söyleyen kaynaklar, Libya tarafının 16 Aralık 2022’de konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlattı. Mısır’ın çıkardığı bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile haklarının ihlal edildiği taraf.

Kaynaklar, açıklamada belirtilen sınır hattının Libya ve Mısır’ın ortasında ikili bir müzakere sonucunda belirlenmediğini vurguladı. Türkiye, Libya ve Mısır’ı, iki ülkenin sınırlarının uluslararası hukuka uygun olarak belirlenmesi için bir an önce diyalog ve müzakere başlatmaya ve bu bağlamda karşılıklı anlaşma temelinde barışçıl yöntemlere başvurmaya teşvik ediyor. Birleşmiş Milletler Şartı’nın 33. maddesinde kayıtlı olan Uluslararası Adalet Divanı. dile getirdi.”terimleri kullandı.

beylikduzu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu